Cyklovýlety po Písecku

Na kole okolo Písku

Písek – Písecké hory – Albrechtice nad Vltavou – Nová Ves – Protivín – Myšenec – Klokočín – Skály – Božovice – Humńany – Ražice – Staré Kestřany – Velké Nepodřice / Velký Kamýk – Drhovle – Nová Hospoda – Bošovice – Čížová – Zlivice – plynová lávka – Písek

Vybrané turistické zajímavosti:
Protivín
Protivín nabízí návštěvníkům krokodýlí ZOO s 22 druhy plazů, dále např. muzeum „Památník města Protivína“. Na náměstí pak stojí za zhlédnutí kostel Sv. Alžběty Portugalské z druhé poloviny 17. století s kaplankou. Je zde k vidění malé Zoologické muzeum, díla místního výtvarníka a básníka Jiřího Koláře a galerie. Sídlí tu také turistické informační centrum. Protivín je také sídlem pivovaru Platan Protivín, k němuž vede unikátní trojřadá platanová alej.
Klokočín
Dominantou místa je tvrz z roku 1401. Dnešní patrová goticko – renesanční budova pochází z roku 1565 a v 60. letech minulého století zde byl natáčen film „Markéta Lazarová“ podle románu Vladislava Vančury. Kolem Klokočínského rybníka pak vede stezka zaměřená především na okolní stromy.
Kestřany
Hlavní zajímavostí obce je skupina dvou unikátních středověkých tvrzí (tzv. Horní a Dolní) a barokního zámku. Dále je to pak kostel Sv. Kateřiny z počátku 18. století a kavalerie u řeky Otavy ze 17. století, u níž se každoročně první sobotu v srpnu koná soutěž v rýžování zlata v řece Otavě s doprovodným programem. Možnost občerstvení Vám zde v sezóně nabízí Restaurace Červený Ovčín.

Na kole Píseckými horami

Písek - Albrechtice nad Vltavou - Údraž - Písecké hory - Kluky - Křižatky - V Živci - rozhledna Jarník - Písek

Vybrané turistické zajímavosti:
Rozhledna Jarník
Na kopci Jarník byla roku 1997 postavena kovová věž vysoká 57 m. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 35 m vedou dvě schodiště pro výstup a sestup. Rozhledna je přístupná celoročně a bezplatně.
Údraž
Nejstarší zpráva o této osadě pochází už z 2. poloviny 15. století. Dle historických pramenů v obci stávaly dvě tvrze - dolní a horní. Horní tvrz byla původně vystavěná v gotickém stylu, později se dočkala renesanční úpravy a nakonec byla tvrz přestavěna na sýpku. Z historické výzdoby tvrze se na jihovýchodním nároží dochoval fragment červenohnědých psaníček.
Křižovatky
Bývalá myslivna zvaná dle barvy své fasády též "Bílý dům" byla přestavěna a koná se zde posezení při zakončení honů. Nedaleko se nachází lovecká střelnice Provazce. Místo skýtá pěkný výhled severním směrem na Chrastiny a Kluky.

Na kole krajinou rybníků za koupáním

Písek - Zátavský most - Zátaví - Kestřany - Nové Kestřany - Štěkeň - Čejetice - Sudoměř - Žižkův pomník - rybník Řežabinec - Putim - Písek

Vybrané turistické zajímavosti:
Štěkeň
Místní barokní zámek ze 17. století nabízí možnost prohlídek objektu a přilehlého anglického parku. V zámku je jeden pokoj věnován Karlu Klostermannovi a nedaleko u domu čp. 75 začíná okružní naučná stezka po stopách tohoto spisovatele.
Sudoměř
Největší místní atrakcí je pomník husitského vojevůdce Jana Žižky, postavený v roce 1925 na místě slavné bitvy z roku 1420 mezi rybníky Markovec a Škaredý. Asi 400 m od pomníku je možno vidět zajímavou instalaci čtyř Žižkových bojovníků v nadživotní velikosti.
Putim
Dominantou obce je kostel sv. Vavřince z 13. století, od roku 1348 obklopený hřbitovem včetně kostnice z roku 1741. Do zdejší krajiny také umístil J. Hašek svou známou Švejkovu anabázi. Řeku Blanici překračují v Putimi dva mosty - kamenný a železný a ke koloritu Putimi neodmyslitelně patří také Podkostelní rybník. Přilehlé školní polesí Hůrky je využíváno pro praktické vyučování žáků Střední lesnické školy v Písku i pro výzkumné účely. Polesím je vedena 6 km naučná stezka.

Tipy na výlety po Písecku

Zvíkov - Orlík

- návštěva Schwarzenberského zámku Orlík a přilehlého parku
- přejezd lodí k hradu Zvíkov, možnost oběda v Hotelu Zvíkov ve Zvíkovském podhradí nebo možnost pikniku ve volné přírodě
- návštěva ranně gotického hradu Zvíkov na soutoku Otavy a Vltavy

Exkurze do Orlické přehrady

- Jedná se o půldenní výlet, který obsahuje plavbu lodí s výkladem (od zámku Orlík k přehradě a zpět), občerstvení, pěší výšlap (celkem 4 km) kopcovitým terénem a exkurzi do elektrárny
- cena 390 Kč / dospělí, 290 Kč / dítě
- pevné termíny výletů pro jednotlivce (červenec, srpen), skupiny termín domlouvají individuálně

Středověký vodní mlýn Hoslovice

- dochovaný středověký mlýn se v roce 2008 stal národní kulturní památkou
- v nabídce jsou 3 prohlídkové okruhy
- dozvíte se zde o mlynářství a způsobu hospodaření ve mlýně před mnoha lety
- mlýn se nachází v krajině šumavského Podlesí přibližně 40 km od Písku

Tipy na výlety pro rodiny

Zážitkový park Zeměráj

Zážitkový park Zeměráj se nachází v Kovářově blízko Orlické přehrady a návštěvníkům nabízí více než 100 her, hlavolamů a dobrodružných úkolů na ploše 9 hektarů. Můžete se zde zůčastnit interaktivních programů v reálně ztvárněném prostředí vesnice z období raného středověku, projít si přírodní stezku naboso s mnoha zábavnými a naučnými prvky a vyzkoušet svou tvořivost v herních výstavních prostorách. Dále je zde připraveno stylové občerstvení, odpočinkové zóny i kryté prostory pro případ nepříznivého počasí.
Více informací na www.zemeraj.cz

Pohádková kovárna

Chcete-li vstoupit do pohádky, navštivte starobylou kovárnu v Selibově. Nedaleko Tálínského rybníka tak můžete potkat čerty, hastrmany, víly a skřítky, projít Pohádkovou stezkou, navštívit Pohádkový krámek, Kreativní dílnu nebo Občerstvovnu u Čertova mlýna.
Více informací na www.pohadkovakovarna.cz

Krokodýlí ZOO Protivín

Krokodýlí ZOO Protivín nabízí nejrozsáhlejší evropskou kolekci 22 druhů krokodýlů. Jako jediná ZOO v Evropě chová albino aligátora, největší skupinu gaviálů indických a gaviálů sundských mimo zemi původu. Součástí ZOO je i výstava Zoologického muzea Protivín a expozice mláďat.
Více informací na www.krokodylizoo.cz